• Deň mlieka v ŠKD - 21. 05. 2019

• Medzinárodný deň mlieka sme si pripomenuli v školskom klube hravou a súťaživou formou. Deti súťažili medzi sebou v rôznych "mliečnych" disciplínach. Každé víťazné družstvo bolo odmenené mliečnou pochúťkou. Naším cieľom bolo zaujať nielen deti ale aj rodičov. Pozvali sme ich na ochutnávku mliečnych výrobkov, kde si nielen pochutili, ale sa aj dozvedeli, aké je dôležité, aby sa mlieko a výrobky z neho stali neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.

• Čokoládová tretra

• Čokoládova tretra je medzinárodná bežecká súťaž pre deti od 6 do 11 rokov, ktorá mala na Slovensku premiéru v roku 2017. Tento rok sa tejto súťaže zúčastnia aj žiaci našej školy. Držíme im palce.

• Slávik 2019 - okresné kolo

• Obrovskú radosť nám urobila Simonka Pirová z 3.A, ktorá v okresnom kole speváckej súťaže Slávik Slovenska obsadila 1. miesto. Blahoželáme!

• Zdobenie mája v ŠKD

• Máj bol pôvodne mladý stromček, ktorý mal symbolický význam a bol výrazom prírodného mýtu o boji zimy s jarou, symbolom obnovujúcej sa prírody. V piatok 3. mája 2019 sme si tento zvyk pripomenuli ozdobovaním konárov stromu farebnými stuhami. Zdobenie mája bolo sprevádzané spevom, a to ľudovou pesničkou s názvom Sadíme my máje... Sme radi, že aj deti z ŠKD si stále pripomínajú slovenské ľudové tradície.

• Perohryz 2019

• Náš školský časopis Jenisej získal čestné uznanie v súťaži školských časopisov Perohryz 2019, ktorú organizuje občianske združenie Úlet.

Perohryz je súťaž určená študentom 2. stupňa základných škôl a príslušných ročníkov 8-ročných gymnázií v Košickom a Prešovskom samosprávnom kraji. Časopisy hodnotí odborná porota zložená z novinárov, teda ľudí, ktorí sa žurnalistike priamo venujú. Tento rok to boli Michaela Luxová (Košice:dnes), Simona Zavacká (Košice:dnes), Mária Benedikovičová (Denník N) a Pavol Kušnír (Unipo Press).

30. 4. 2019 sme sa zúčastnili slávnostného vyhlásenia výsledkov súťaže, do ktorej sa tentoraz zapojilo až 30 redakčných rád. Po vyhlásení výsledkov nasledovali interaktívne workshopy priamo s členmi poroty.

Veľavravný názov súťaže školských časopisov vyjadruje nadšenie, ktoré sme si zo stretnutia odniesli. Workshopy boli pre nás veľmi inšpiratívnym stretnutím, nielen vďaka možnosti porovnať sa, ale hlavne kvôli príležitosti vypočuť si názor skutočných novinárov na naše žurnalistické príspevky. Podnety, s ktorými sme odchádzali určite pretavíme do ďalšieho čísla Jeniseja.

• Návšteva súdneho pojednávania

• 29.4. 2019 mali naši ôsmaci jedinečnú príležitosť - vidieť aplikáciu práva v praxi.

Vďaka pani Barányovej zažili žiaci 8.A skutočnú návštevu súdneho pojednávania na Okresnom súde I. v Košiciach. Pred pojednávaním nás pani Barányová uviedla a oboznámila s prácou a zložením súdu. Po prechode detektorom justičnej stráže sa žiaci usadili v súdnej sieni a so zatajeným dychom sledovali priebeh verejného súdneho pojednávania v trestnej veci mladistvého od vznesenia obžaloby až po vynesenie rozsudku. Po skončení súdneho pojednávania sa žiakom venoval predseda senátu a odpovedal im na ich otázky. Sme veľmi radi, že sme mali takúto príležitosť spojiť teóriu občianskej náuky s praxou.